Tranylcypromine Sulfate ترانیل سیپرومین

Tranylcypromine Sulfate ترانیل سیپرومین

Tranylcypromine Sulfate ترانیل سیپرومین 150 150 مرکز سلامتی بهزیستن

جستجو در پایگاه‌داده دارو‌ها

Tranylcypromine Sulfate ترانیل سیپرومین

اطلاعات دارویی


موارد و مقدار مصرف:

افسردگی شدید، اختلال پانیک
بزرگسالان: مقدار mg/day 30 به صورت خوراکی، در دوزهای منقسم مصرف می‌شود. در صورت عدم بهبودی بعد از دو هفته، می‌توان دوز را هر ۱ تا ۳ هفته mg 10 افزایش داد. حداکثر دوز روزانه mg 60 می‌باشد.
اثر درمانی ترانیل سیپرومین طی ۱۰-۷ روز شروع می‌شود، حال آن که اثر درمانی سایر مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) طی ۳۰-۲۱ روز شروع می‌گردد. همچنین، با قطع مصرف این دارو فعالیت آنزیم مونوآمین اکسیداز سریعتر از سایر داروهای این گروه به میزان پیش از درمان برمی‌گردد.

موارد منع مصرف و احتیاط:

موارد منع مصرف: اختلال تأیید شده یا احتمالی عروق مغزی، فئوکروموسیتوم، سابقه بیماری کبدی، نارسایی شدید کلیوی، بیماری قلبی ـ عروقی، هایپرتانسیون، سابقه سردرد، افرادی که تحت جراحی انتخابی قرار می‌گیرند، افرادی که هر یک از داروهای دارای تداخل با ترانیل سیپرومین را مصرف می‌کنند.

موارد احتیاط: دیابت، بیماری پارکینسون، پرکاری تیروئید، بیماری کلیوی، اختلالات تشنجی، بیمارانی که در خطر اقدام به خودکشی هستند، بیمارانی که داروهای ضد پارکینسون یا بی‌حس کننده‌های موضعی دریافت می‌کنند.

عوارض جانبی:

اعصاب مرکزی: سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، بیقراری، لرزش، اضطراب، کانفیوژن، گزگز اندام‌ها، ضعف.

قلبی ـ عروقی: کاهش فشارخون وضعیتی، افزایش متناقض فشارخون، تپش قلب، تاکیکاردی، ادم.

چشم، گوش: تاری دید، وزوز گوش.
دستگاه گوارش: خشکی دهان، بی‌اشتهایی، تهوع، اسهال، یبوست،‌ درد شکمی.

ادراری ـ تناسلی: اختلال در انزال، ناتوانی جنسی، احتباس ادراری.

خونی: آگرانولوسیتوز، آنمی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی.

کبد: هپاتیت.

عضلانی ـ اسکلتی: اسپاسم عضلات، پرش‌های میوکلونیک.

پوست: راش.

سایر عوارض: لرز، سندرم SIADH.

مسمومیت و درمان

تظاهرات بالینی: تشدید عوارض جانبی و پاسخ بیش از حد به فعالیت طبیعی فارماکولوژیک ممکن است رخ دهد. این علائم و نشانه‌ها به آهستگی (۴۸-۲۴ ساعت) ظاهر می‌شوند و ممکن است تا مدت دو هفته باقی بمانند. آشفتگی، برافروختگی، تاکیکاردی، کاهش یا افزایش فشارخون، تپش قلب، افزایش فعالیت حرکتی، پرش عضلات، افزایش رفلکسهای وتری عمقی، حملات تشنجی، تب بالا، ایست قلبی ـ تنفسی یا اغما ممکن است بروز کند. مرگ با مصرف مقدار ۳۵۰ میلی‌گرم گزارش شده است.

درمان: شامل اقدامات علامتی و حمایتی است. بحران افزایش فشارخون با ۱۰- ۵ میلی‌گرم فنتول‌آمین از راه تزریق وریدی سرشار، حملات تشنجی، آشفتگی یا لرزش با تزریق وریدی دیازپام، تاکیکاردی با بتابلوکرها و تب با پتوهای سرد کننده درمان می‌شود. علائم حیاتی و تعادل آب و الکترولیت باید کنترل شود. مصرف داروهای مقلد سمپاتیک (نوراپی‌نفرین و فنیل‌افرین) در افت فشارخون (به دلیل مهار مونوآمین اکسیداز) ممنوع است.

تداخل دارویی:
مصرف همزمان ترانیل سیپرومین با دوپامین، افدرین، سودوافدرین، فنیل‌افرین، فنیل‌پروپانول‌آمین، یا داروهای وابسته ممکن است موجب بروز سردرد، هایپرتانسیون، تب و بحران افزایش فشارخون شود.
مصرف همزمان باربیتوراتها، دکسترومتورفان، اوپیوئیدها و سایر داروهای آرام‌بخش با ترانیل سیپرومین باعث افزایش اثرات مضعف CNS می‌شود.
مصرف همزمان این دارو با سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون، پاروکستین، سرترالین یا ونلافاکسین ممکن است منجر به بروز سندرم سروتونینی شود که شامل تحریک‌پذیری CNS، لرز و تغییر سطح هوشیاری می‌باشد. بین مصرف این داروها باید حداقل ۲ هفته فاصله باشد. در صورت نیاز به مصرف ترانیل سیپرومین پس از قطع فلوکستین، حداقل ۵ هفته باید صبر نمود.
مصرف همزمان این دارو با لوودوپا ممکن است باعث افزایش فشارخون شود.
کلاپس گردش خون و مرگ بعد از مصرف همزمان با پتدین گزارش شده‌ است.
مصرف همزمان با داروهای بیهوش کننده عمومی یا بی‌حس‌کننده نخاعی که به‌طور معمول توسط آنزیم MAO متابولیزه می‌شوند، ممکن است موجب کاهش شدید فشارخون و ضعف بیش از حد CNS شود. مصرف ترانیل سیپرومین باید حداقل ۱۰ روز قبل از مصرف این داروها قطع شود.
ترانیل سیپرومین اثربخشی داروهای بی‌حس‌کننده موضعی (مانند پروکائین و لیدوکائین) را کاهش می‌دهد و در نتیجه، انسداد عصبی ناچیزی حاصل می‌شود.
از مصرف همزمان کوکائین یا داروهای بی‌حس‌کننده موضعی حاوی ترکیبات تنگ‌کننده عروق با این دارو باید اجتناب شود.
در صورت مصرف همزمان با الکل، باربیتوراتها و سایر داروهای تسکین‌بخش، مخدرها و دکسترومتورفان، باید مقدار مصرف ترانیل سیپرومین کاهش یابد و دارو با احتیاط مصرف شود.
برای تغییر درمان از ترانیل سیپرومین به داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای، حداقل دو هفته وقت لازم است.
مصرف همزمان فرآورده‌های گیاه جین سنگ (مثل Gincosan و Ginsana) با این دارو ممکن است منجر به بروز سردرد، لرزش و مانیا شود.
مصرف همزمان الکل با این دارو اثرات CNS را تشدید می‌نماید.

مکانیسم اثر:
اثر ضد افسردگی: به نظر می‌رسد افسردگی درون‌زاد ناشی از کاهش غلظت نوروترانسمیترهای عصبی، از جمله نوراپی‌نفرین و سروتونین در ‍CNS است. ترانیل سیپرومن از طریق مهار آنزیم مونوآمین اکسیداز عمل می‌کند (این آنزیم به طور معمول مولکولهای آمین‌دار را غیر فعال می‌کند) . در نتیجه، غلظت و فعالیت این ترکیبات را افزایش می‌دهد.

فارماکوکینتیک:

جذب: از دستگاه گوارش به سرعت و به طور کامل جذب می‌شود. اوج غلظت سرمی دارو طی ۵/۳-۱ ساعت حاصل می‌شود. اثر درمانی دارو ممکن است تا ۴-۳ هفته بروز نکند.

پخش: انتشار این دارو کاملاً مشخص نشده است. مقدار مصرف دارو بر اساس پاسخ درمانی و بروز عوارض جانبی تنظیم می‌شود.

متابولیسم: در کبد متابولیزه می‌شود.
دفع: عمدتاً از طریق ادرار و طی ۲۴ ساعت و مقداری از آن از طریق مجاری صفراوی در مدفوع دفع می‌شود. با وجود اینکه نیمه‌ عمر دارو ۵/۲ ساعت (نسبتاً کوتاه) است، ولی مهار آنزیمی دارو طولانی است و ارتباطی به نیمه‌ عمر آن ندارد.

اشکال دارویی:
Tablet: 10mg

اطلاعات دیگر:

طبقه‌بندی فارماکولوژیک: مهارکننده مونوآمین اکسیداز.

طبقه‌بندی درمانی: ضد افسردگی.

طبقه‌بندی
مصرف در بارداری:
رده C

ملاحظات اختصاصی
علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌شود:
۱- برای جلوگیری از بروز سرگیجه (به علت تغییرات فشارخون در حالت ایستاده) ، بیمار بعد از مصرف دارو باید دراز بکشد و از تغییر وضعیت ناگهانی، بخصوص به هنگام برخاستن، خودداری کند.
۲- برای کاهش خطر در بیماران دارای تمایل به خودکشی، حداقل دوز مؤثر باید تجویز شود.

نکات قابل توصیه به بیمار
۱- از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS یا هرگونه فرآورده دارویی ضد سرماخوردگی، ضد تب یونجه یا کاهنده اشتها خودداری کنید، مگر آنکه به دستور پزشک باشد.
۲- برای به حداقل رساندن اثر تسکین‌بخشی در طول روز، دارو را هنگام خواب مصرف نمایید.
۳- بعضی از غذاها و نوشابه‌های حاوی تیرامین یا تریپتوفان، مانند شراب، آبجو، پنیر، کنسرو گوشت، سبزی و آب میوه، ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. از مصرف این مواد خودداری کنید.
۴- تا مشخص شدن اثر کامل دارو بر ‍ CNS، از انجام فعالیتهای مخاطره‌آمیزی که احتیاج به هوشیاری دارند خودداری کنید.
۵- دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، از دو برابر کردن مقدار نوبت بعدی خودداری نمایید. مصرف دارو را به‌طور ناگهانی قطع نکنید. بروز هرگونه عارضه جانبی را به پزشک اطلاع دهید. کاهش مقدار مصرف می‌تواند بسیاری از عوارض جانبی را برطرف سازد.
۶- پزشک و دندانپزشک را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
۷- دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

مصرف در سالمندان: در بیماران بزرگتر از ۶۰ سال توصیه نمی‌شود.

مصرف در کودکان: در کودکان کوچکتر از ۱۶ سال توصیه نمی‌شود.

مصرف در شیردهی: ایمنی مصرف دارو ثابت نشده است. در دوران شیردهی این دارو باید با احتیاط تجویز شود.

اثر بر آزمایشهای تشخیصی
ترانیل سیپرومین نتایج آزمونهای عملکرد کبد و غلظت کاتکول‌آمین ادرار را افزایش می‌دهد.
این دارو ممکن است سطح Hgb و شمارش WBC، گرانولوسیت‌ها و پلاکت‌ها را کاهش دهد.

وضعیت دارو
Rx
دسترسی با نسخه
۰
جدول قانون مواد کنترل شده توسط قانون مواد کنترل شده کنترل نمی‌شود
جدول قانون مواد کنترل شده
کنترل نشده

شامل قانون مواد کنترل شده نیست

جدول ۱

احتمال سوءمصرف بالا. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا مجوز ندارد. برای بازبینی پزشکی کمبود مدارک سلامتی دارد.

جدول ۲

احتمال سوءمصرف بالا .برای استفاده در کاربرد پزشکی از آمریکا مجوز محدود دارد.سوءمصرف احتمال عوارض شدید فیزیولوژیک و وابستگی دارد.

جدول ۳

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۱و۲. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی کم و یا متوسط فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۱و۲ ایجاد کند.

جدول ۴

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۳. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۳ ایجاد کند.

جدول ۵

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۴. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۴ ایجاد کند.

تولید‌کنندگان
کلاس دارو
دارو‌های مرتبط