Login

Register

Login

Register

Tramadol ترامادول

Tramadol ترامادول

Tramadol ترامادول 150 150 مرکز سلامتی بهزیستن

جستجو در پایگاه‌داده دارو‌ها

Tramadol ترامادول

اطلاعات دارویی


موارد و مقدار مصرف:

-در درمان دردهای متوسط و نسبتاً شدید. -در درمان دردهای مزمن مانند کمر درد، دردهای عصبی، درد مفاصل و استخوان و دردهای سرطانی. -بیمارانی که تحمل مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را ندارند.

عوارض جانبی:
عوارض مشابه دیگر داروهای شبه‌تریاک (تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان. دیر انزالی. یبوست، افت فشار خون، تعریق، خارش) در ترامادول هم دیده می‌شود اما احتمال بروز دپرسیون تنفسی که کشنده‌ترین عارضه این گروه داروهاست، با ترامادول خوراکی نسبت به مرفین کمتر است. مصرف این دارو به علت افزایش سطح سروتونین، بیشتر از دیگر مواد اپیوئیدی ایجاد حالت تهوع می‌کند، همچین باعث بی خوابی می‌شود. مصرف بیشتر از ??? میلی گرم ترامادول برای افراد بدون مقاومت بدنی در مقابل مواد اپیوئیدی خطرناک است. مصرف همزمان داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و مهارکننده منوآمینواکسیداز موجب تشدید عوارض دارو و گاهی سندرم سروتونین می‌گردند. یکی از عوارض نادر ولی خطرناک مصرف ترامادول تشنج می‌باشد. تشنج معمولاً در اثر مصرف زیاد این دارو یا مصرف دارو در بیماران صرعی یا بیمارانی که دچار آسیب مغزی شده‌اند با بیمارانی که مشکلات کبدی کلیوی (دفع دارو دچار اختلال گشته و افزایش مقدار دارو در خون) دارند و یا معتادان به الکل ایجاد می‌گردد. همچنین احتمال وابستگی دارویی و بروز علائم ترک مشابه دیگر ترکیبات شبه تریاک هم وجود دارد.[?][?] یکی دیگر از عوارض نادر ترامادول (چهار تا پنج ساعت پس از مصرف) افزایش فشار خون به همراه سردرد شدید می‌باشد

تداخل دارویی:
– از مصرف همزمان ترامادول با داروهای ذیل باید اجتناب کرد: – الکل و داروهای بی حسی – داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی مانند ضد افسردگیهای سه حلقه ای، ضد دردهای مخدر،داروهای خواب آور – مهارکننده های مونوآمینواکسیداز،ترامادول با وقفه در جذب نوراپی نفرین و سرتونین موجب تشدید عوارض آنتی کولینرژیک این دارو میگردد.

مکانیسم اثر:
ترامادول یک داروی ضد درد با اثر مرکزی میباشد،مکانیسم اثر آن کاملاً شناخته شده نیست. اما احتمالاً به وسیله اتصال به رسپتورهای مواد مخدر (µ) باعث مهار باز جذب نوراپی نفرین و سروتونین می گردد.

فارماکوکینتیک:
ترامادول تقریباً به طور کامل از راه خوراکی جذب میگردد و غذا روی میزان جذب آن تأثیری ندارد. مقدار ۳۰% بدون تغییر و مقدار ۶۰% آن متابولیزه و از طریق ادرار دفع میگردد،نیمه عمر پلاسمای آن ۷ ساعت و شروع اثر آن ۱ ساعت می باشد.

اشکال دارویی:
کپسول، قرص و آمپول ترامادول معمولاً به شکل نمک هیدروکلراید تولید شده و به دو شکل خوراکی (بیشتر کپسول و قرص) و آمپول به بازار عرضه می‌شود. مقدار جذب و تأثیر فرم تزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراکی است. ترکیب ترامادول و استامینوفن نیز در بازار موجود است (که در ایران عرضه نمی‌شود) .[?] در خارج از ایران به صورت قرصهای آهسته رهش Retard، آمپول، کپسول و قطره موجود می‌باشد، مصرف قطره خوراکی آن رایج‌تر است و برعکس اکثر داروهای اپیوئیدی شامل قوانین داروهای مخدر نمی‌شود و با نسخه عادی پزشک قابل تهیه‌است.

اطلاعات دیگر:
این دارو توسط شرکت آلمانی گروننتال (Grünenthal) در دهه ???? با نام تجاری ترامال (®Tramal) ساخته شد. گروننتال در سالهای بعد حق تولید ترامادول را به شرکتهای متعددی در سراسر دنیا واگذار کرد.

وضعیت دارو
Rx
دسترسی با نسخه
۰
جدول قانون مواد کنترل شده توسط قانون مواد کنترل شده کنترل نمی‌شود
جدول قانون مواد کنترل شده
کنترل نشده

شامل قانون مواد کنترل شده نیست

جدول ۱

احتمال سوءمصرف بالا. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا مجوز ندارد. برای بازبینی پزشکی کمبود مدارک سلامتی دارد.

جدول ۲

احتمال سوءمصرف بالا .برای استفاده در کاربرد پزشکی از آمریکا مجوز محدود دارد.سوءمصرف احتمال عوارض شدید فیزیولوژیک و وابستگی دارد.

جدول ۳

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۱و۲. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی کم و یا متوسط فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۱و۲ ایجاد کند.

جدول ۴

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۳. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۳ ایجاد کند.

جدول ۵

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۴. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۴ ایجاد کند.

تولید‌کنندگان
کلاس دارو
دارو‌های مرتبط