Ritodrine Hcl ریتودرین

Ritodrine Hcl ریتودرین

Ritodrine Hcl ریتودرین 150 150 مرکز سلامتی بهزیستن

جستجو در پایگاه‌داده دارو‌ها

Ritodrine Hcl ریتودرین

اطلاعات دارویی


موارد و مقدار مصرف:

جلوگیری از زایمان زودرس
بزرگسالان: ابتدا، مقدار mg/min 1/0-05/0 انفوزیون وریدی می‌شود. در صورت لزوم، هر ۱۰ دقیقه مقدار ۰۵/۰ میلی‌گرم به این مقدار اضافه می‌شود تا مقدار مؤثر دارو (mg/min 35/0-15/0) حاصل شود.
مقدار نگهدارنده (خوراکی) : یک قرص (۱۰ میلی‌گرم) را می‌توان حدود ۳۰ دقیقه قبل از قطع درمان وریدی تجویز کرد و سپس، مقدار ۱۰ میلی‌گرم هر دو ساعت به مدت ۲۴ ساعت مصرف می‌شود. بنابراین، مقدار مصرف ۲۰-۱۰ میلی‌گرم هر ۶-۴ ساعت است. حداکثر مقدار مصرف mg/day 120 است.

موارد منع مصرف و احتیاط:

موارد منع مصرف: قبل از هفته بیستم یا بعد از هفته سی و ششم حاملگی، خونریزی قبل از زایمان، پری‌اکلامپسی یا اکلامپسی، عفونت داخل رحمی، مرگ جنین، کوریوآمنیونیت یا مواردی که در آن ادامه حاملگی خطرناک است، بیماری قلبی، زیادی فشار خون ریوی، گشاد شدن کنترل نشده دهانه رحم یا دیابت (ممکن است این حالات را تشدید کند) ، مواردی که با مصرف دارو به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرند، مانند مسمومیت با دیژیتال و زیادی کنترل نشده فشار خون یا آسم نایژه‌ای که از قبل با داروهای مقلد بتاآدرنرژیک یا استروئیدها درمان شده‌اند، بیمارانی که حساسیت مفرط شناخته شده نسبت به هر یک از اجزای این دارو دارند.

تداخل دارویی
مصرف همزمان با کورتیکواستروئیدها ممکن است موجب بروز اثرات اضافی دیابت‌زا، خیز ریوی و احتمالاً مرگ مادر شود. در صورت بروز خیز ریوی، باید مصرف این داروها قطع شود. در طول مصرف همزمان این داروها باید وضعیت بیمار به دقت پیگیری گردد.
مصرف همزمان با داروهای مهارکننده گیرنده‌های بتا (پروپرانولول) ممکن است فعالیت ریتودرین را مهار کند. از مصرف همزمان این داروها خودداری شود.
مصرف همزمان با آمینهای مقلد سمپاتیک ممکن است موجب بروز اثر اضافی (بخصوص اثر قلبی- عروقی) شود. مصرف همزمان این داروها باید با احتیاط همراه باشد.
مصرف همزمان با سولفات منیزیم، دیازوکساید یا پتیدین ممکن است اثرات قلبی- عروقی را تشدید کند.
مصرف همزمان با آتروپین ممکن است زیادی فشار خون را تشدید کند.

تداخل دارویی:

اثر بر آزمایشهای تشخیصی
تزریق وریدی ریتودرین غلظت پلاسمایی انسولین و گلوکز را افزایش می‌دهد و موجب کاهش غلظت پلاسمایی پتاسیم می‌شود (که معمولاً طی ۲۴ ساعت بعد از قطع مصرف دارو به میزان طبیعی بازمی‌گردند) .

مکانیسم اثر:
ریتودرین یک آگونیست گیرنده‌های بتا است که ترجیحاً اثر خود را بر روی گیرنده‌های ۲- آدرنرژیک انقباضات عضلات صاف رحم را مهار می‌کند. همچنین، ریتودرین ممکن است به طور مستقیم بر اثر متقابل بین آکتین و میوزین در عضله اثر کند و شدت و تعداد انقباضات را کاهش دهد.

فارماکوکینتیک:

جذب: ۳۰ درصد از راه خوراکی و ۱۰۰ درصد از راه تزریق وریدی جذب می‌شود. غذا ممکن است جذب و اثربخشی ریتودرین را مهار کند.

پخش: حداکثر غلظت سرمی دارو بعد از مصرف خوراکی ng/ml 15-5 و بعد از تزریق وریدی ng/ml 50-32 است. این دارو بعد از تزریق وریدی طی ۹-۶ دقیقه در بافتها انتشار می‌یابد.

متابولیسم: ریتودرین عمدتاً در کبد به کونژوگه‌های غیرفعال سولفات و گلوکورونید متابولیزه می‌شود.
دفع: حدود ۹۰-۷۰ درصد داروی مصرف شده از راه خوراکی یا تزریق وریدی طی ۱۲-۱۰ ساعت به صورت تغییر نیافته و کونژوگه‌های دارو از راه ادرار دفع می‌شود. ریتودرین را می‌توان با دیالیز از بدن خارج کرد.

اشکال دارویی:
Tablet: 10 mg
Injection: 10 mg/ml, 5ml

اطلاعات دیگر:

طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آگونیست گیرنده‌های بتا.

طبقه‌بندی درمانی: درمان کمکی برای جلوگیری از زایمان زودرس.

طبقه‌بندی
مصرف در بارداری:
رده B

ملاحظات اختصاصی
۱- از آنجایی که پاسخ قلبی ـ عروقی، بخصوص در طول تزریق وریدی دارو، شایع است، اثر قلبی- عروقی، از جمله ضربان نبض و فشار خون مادر و ضربان قلب جنین، باید به دقت پیگیری شود. ضربان قلب بیش از ۱۴۰ بار در دقیقه یا تعداد تنفس بیش از ۲۰ بار در دقیقه برای مدت طولانی در مادر، ممکن است از علائم خیز ریوی باشند.
۲- غلظت گلوکز خون در طول انفوزیون ریتودرین،‌ بخصوص در مادرانی که مستعد ابتلای دیابت هستند، پیگیری شود.
۳- در صورت بروز خیز ریوی، باید مصرف دارو قطع شود.
۴- برای جلوگیری از زیادی بار گردش خون، حجم داروی تزریق شده پیگیری شود.
۵- در صورت تغییر رنگ محلول یا وجود ذره در آن، از تزریق وریدی ریتودرین خودداری شود. محلول انفوزیون تا ۴۸ ساعت بعد از تهیه مصرف شود.
۶- سرعت انفوزیون توسط وسایل مخصوص کنترل شود.
۷- برای تهیه محلول تزریقی، مقدار ۱۵۰ میلی‌گرم ریتودرین در ۵۰۰ میلی‌لیتر دکستروز پنج درصد تزریقی یا محلول تزریقی رینگر رقیق می‌شود تا محلولی به دست آید که حاوی mg/ml 3/0 ریتودرین است.
۸- دراز کشیدن بیمار بر پهلوی چپ خطر بروز کمی فشار خون را کاهش می‌دهد.
۹- تجویز ریتودرین ممکن است بیماریهای ناشناخته قلبی را آشکار سازد. به دنبال قطع مصرف این دارو ممکن است برادیکاردی سینوسی بروز کند.
۱۰- با کاهش مقدار مصرف معمولاً تاکیکاردی یا کاهش فشار خون دیاستولیک در مادر به حالت عادی بازمی‌گردد، ولی در یک درصد از بیماران قطع مصرف دارو ضروری است.

نکات قابل توصیه به بیمار
۱- از قطع مصرف دارو بدون دستور پزشک خودداری کنید.
۲- به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و بروز هرگونه عوارض جانبی را بلافاصله گزارش دهید.

عوارض جانبی
با تزریق وریدی

اعصاب مرکزی: عصبانیت، دلواپسی، اضطراب، سردرد، کسالت، آشفتگی احساس.

قلبی ـ عروقی: تغییر فشار خون (وابسته به مقدار مصرف) ، درد قفسه سینه، تپش قلب، خیز ریوی، تاکیکاردی، تغییرات الکتروکاردیوگرام (EKG) ، تغییر تعداد ضربان قلب مادر و جنین.
دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، دیسترس اپی‌گاستر، نفخ.

متابولیک: زیادی قند خون در مادر و نوزاد، کمی پتاسیم خون، کتواسیدوز.

سایر عوارض: شوک آنافیلاکتیک، اریتم، تعریق، لرز، خواب‌آلودگی، ضعف.
با مصرف خوراکی

اعصاب مرکزی: سردرد، رعشه، عصبانیت، دلواپسی، افزایش تهویه تنفسی.

قلبی ـ عروقی: تپش قلب، افزایش تعداد ضربان قلب مادر (بدون تغییر ضربان قلب جنین) .

پوست: بثورات پوستی.
دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ.

توجه: در صورت بروز خیز ریوی، باید مصرف دارو قطع شود.

مسمومیت و درمان

تظاهرات بالینی: تاکیکاردی، تپش قلب، آریتمی قلبی، کمی فشار خون، عصبانیت، رعشه، تهوع، استفراغ.

درمان: برای درمان تزریق وریدی بیش از حد دارو، انفوزیون باید قطع شود و یک داروی مهار کننده بتا- آدرنرژیک مناسب (مانند پروپرانول) به عنوان پادزهر تجویز شود. برای درمان مصرف خوراکی بیش از حد دارو، باید معده شستشو داده شده و زغال فعال تجویز شود. اقدامات درمانی بعدی حمایتی و علامتی است.

وضعیت دارو
Rx
دسترسی با نسخه
۰
جدول قانون مواد کنترل شده توسط قانون مواد کنترل شده کنترل نمی‌شود
جدول قانون مواد کنترل شده
کنترل نشده

شامل قانون مواد کنترل شده نیست

جدول ۱

احتمال سوءمصرف بالا. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا مجوز ندارد. برای بازبینی پزشکی کمبود مدارک سلامتی دارد.

جدول ۲

احتمال سوءمصرف بالا .برای استفاده در کاربرد پزشکی از آمریکا مجوز محدود دارد.سوءمصرف احتمال عوارض شدید فیزیولوژیک و وابستگی دارد.

جدول ۳

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۱و۲. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی کم و یا متوسط فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۱و۲ ایجاد کند.

جدول ۴

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۳. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۳ ایجاد کند.

جدول ۵

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۴. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۴ ایجاد کند.

تولید‌کنندگان
کلاس دارو
دارو‌های مرتبط