Pilocarpine پیلوکارپین

Pilocarpine پیلوکارپین

Pilocarpine پیلوکارپین 150 150 مرکز سلامتی بهزیستن

جستجو در پایگاه‌داده دارو‌ها

Pilocarpine پیلوکارپین

اطلاعات دارویی


موارد و مقدار مصرف:

الف) ‌ درمان گلوکوم مزمن با زاویه باز؛ ‌قبل از جراحی، یا به جای جراحی اضطراری در گلوکوم حاد با زاویه باریک.
بزرگسالان وکودکان: ۲-۱ قطره از محلول ۴-۱ درصد هر ۱۲-۴ ساعت در چشم چکانده می‌ شود.
ب) درمان اضطراری گلوکوم با زاویه باریک.

بزرگسالان و کودکان: ۱ تا ۲ قطره از محلول %۲، هر ۵ تا ۱۰ دقیقه، ۳ تا ۶ بار در چشم چکانده می‌ شود. سپس ۱ قطره هر ۱ تا ۳ ساعت تا کنترل فشار داخل چشم به کار می‌ رود.
پ) ‌ دفع اثر میدریاتیک داروهای مقلد سمپاتیک.
بزرگسالان: ۱ قطره از محلول %۱ در چشم چکانده می‌ شود.

مکانیسم اثر
اثر تنگ کننده مردمک چشم:‌ پیلوکارپین گیرنده‌های کولینرژیک را در عضلات اسفنکتر عنبیه تحریک کرده و مردمک چشم را تنگ می‌ کند.
همچنین، این دارو عضله مژگانی را منقبض می‌ کند و به تطابق همراه با عمق بخشیدن به اتاقک قدامی چشم ، و گشاد شدن عروق ملتحمه مجرای خروجی منجر می‌ شود.

موارد منع مصرف و احتیاط:

تداخل دارویی
در صورت مصرف همزمان با مشتقات اپی نفرین و تیمولول، ممکن است کاهش فشار داخل چشمی افزایش یابد.
اکوتیوفات اثرات فارماکولوژیک پیلوکارپین را کاهش می‌ دهد.

تداخل دارویی:

عوارض جانبی

قلبی ـ ‌عروقی: زیادی فشار خون، تاکیکاردی.
چشم:‌ سردرد زیر کره چشم (suborbital) ، نزدیک بینی، سوزش، خارش، اسپاسم مژگانی، تاری دید، تحریک ملتحمه، اشک ریزش، تغییرات میدان بینایی، درد ابرو، کراتیت، درد اطراف کره چشم.
دستگاه گوارش :‌ تهوع ، استفراغ، اسهال، ترشح بیش از حد بزاق.

تنفسی:‌ اسپاسم نایژه‌ای، ادم ریوی.

پوست: تعریق.

سایر عوارض: واکنشهای ازدیاد حساسیت.

مسمومیت و درمان

تظاهرات بالینی: برافروختگی، استفراغ، برادیکاردی، اسپاسم نایژه، افزایش ترشح نایژه‌ای، ‌تعریق، ‌اشک ریزش، بی اختیاری ادراری، افت فشار خون و لرزش.

درمان: با بلع تصادفی دارو استفراغ معمولاً به طور خود به خود بروز می‌ کند. در غیر این صورت، با واداشتن بیمار به استفراغ محتویات معده را تخلیه کرده و به دنبال آن ذغال فعال با یک مسهل تجویز می‌ کنند. در صورت تماس دارو با پوست، موضع را دو بار با آب می‌ شویند. برای درمان پاسخهای قلبی ـ‌ عروقی از اپی نفرین استفاده می‌شود. پادزهر انتخابی این دارو سولفات آتروپین است. برای درمان موضعی، چشم را با آب یا محلول نمکی شستشو می‌ دهند. به طور کلی، ‌مقادیر تا ۲۰ میلی گرم دارو غیر سمی شناخته شده است.

مکانیسم اثر:

فارماکوکینتیک

جذب: اثر دارو در کاهش فشار داخل چشم طی ۶۰ دقیقه شروع شده و حداکثر اثر آن طی ۷۵ دقیقه حاصل می‌ شود. مدت اثر ۸-۴ ساعت می‌ باشد.

متابولیسم و دفع: اطلاعی در دسترس نیست.

موارد منع مصرف و احتیاط

موارد منع مصرف: حساسیت مفرط به دارو یا هر یک از اجزای این فرآورده، حالاتی که اثرات کولینرژیک مثل انقباض، ناخوشایند است (برای مثال، ایریت حاد، برخی از اشکال ثانویه گلوکوم‌، گلوکوم همراه با انسداد پاپیل، بیماری التهابی حاد اتاقک قدامی) .

موارد احتیاط: نارسایی حاد قلبی، ‌آسم نایژه‌ای، انسداد مجاری ادراری، اسپاسم گوارشی، زخم گوارشی، پرکاری تیروئید یا بیماری پارکینسون.

اشکال دارویی:
Drop: 1, 2, 4%

اطلاعات دیگر:

طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آگونیست کولینرژیک.

طبقه‌بندی درمانی: تنگ کننده مردمک چشم.

طبقه‌بندی
مصرف در بارداری:
رده C
عوارض جانبی دارو برطرف می‌ شوند.
برای کاهش جذب سیستمیک دارو، بعد از مصرف آن، با انگشت خود کیسه اشکی را به مدت یک دقیقه ببندید.

ملاحظات اختصاصی
پیلوکارپین را می‌ توان به تنهایی یا همراه با مانیتول، گلیسرول یا استازولامید مصرف کرد. این دارو را می‌ توان برای خنثی کردن اثرات داروهای سیکلوپلژیک و گشاد کننده مردمک چشم، بعد از جراحی یا معاینات چشمی، به کار برد. همچنین، برای جلوگیری از چسبندگی، می‌ توان آن را با آتروپین (به‌صورت متناوب) مصرف کرد.

نکات قابل توصیه به بیمار
تاری موقت دید، کاهش میدان بینایی، درد موقت ابرو و نزدیک بینی در شروع درمان شایع است. این اثرات ۱۴-۱۰ روز بعد از شروع درمان از بین می‌ روند.
در شب و در نور کم با احتیاط رانندگی کنید و فعالیتهای دیگر را هم با احتیاط انجام دهید، زیرا مردمک تنگ موجب کاهش دید جانبی و روشنایی می‌ شود.
دارو را طبق دستور مصرف کنید.

وضعیت دارو
Rx
دسترسی با نسخه
۰
جدول قانون مواد کنترل شده توسط قانون مواد کنترل شده کنترل نمی‌شود
جدول قانون مواد کنترل شده
کنترل نشده

شامل قانون مواد کنترل شده نیست

جدول ۱

احتمال سوءمصرف بالا. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا مجوز ندارد. برای بازبینی پزشکی کمبود مدارک سلامتی دارد.

جدول ۲

احتمال سوءمصرف بالا .برای استفاده در کاربرد پزشکی از آمریکا مجوز محدود دارد.سوءمصرف احتمال عوارض شدید فیزیولوژیک و وابستگی دارد.

جدول ۳

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۱و۲. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی کم و یا متوسط فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۱و۲ ایجاد کند.

جدول ۴

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۳. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۳ ایجاد کند.

جدول ۵

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۴. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۴ ایجاد کند.

تولید‌کنندگان
کلاس دارو
دارو‌های مرتبط