Login

Register

Login

Register

Phenylephrine HCI (Ophthalmic) فنیل افرین

Phenylephrine HCI (Ophthalmic) فنیل افرین

Phenylephrine HCI (Ophthalmic) فنیل افرین 150 150 مرکز سلامتی بهزیستن

جستجو در پایگاه‌داده دارو‌ها

Phenylephrine HCI (Ophthalmic) فنیل افرین

اطلاعات دارویی


موارد و مقدار مصرف:

الف) به عنوان گشاد کننده مردمک چشم (بدون سیکلوپلژی) .
بزرگسالان: پیش از آزمون چشمی، ‌۲-۱ قطره از محلول ۵ یا ۱۰ درصد در چشم چکانده می‌ شود. در صورت نیاز، می‌ توان این مقدار را ۶۰-۱۰ دقیقه بعد تکرار کرد.
ب) جلوگیری از چسبندگی خلفی چشم (چسبندگی عنبیه) .
بزرگسالان: یک قطره از محلول ۱۰ درصد سه بار یا بیشتر در روز همراه با آتروپین سولفات در چشم چکانده می‌ شود.
پ) درمان اولیه گلوکوم بدخیم بعد از عمل جراحی.
بزرگسالان: یک قطره از محلول ۱۰ درصد همراه با یک قطره از محلول آتروپین سولفات ۴-۱ درصد سه بار در روز به داخل چشم چکانده می‌ شود.

مکانیسم اثر
این دارو بر روی عضله گشاد کننده مردمک اثر کرده (اثر آلفا- آدرنرژیک) و موجب انقباض عضله می‌ شود. همچنین، این دارو بر روی شریانچه‌های ملتحمه اثر کرده و آنها را تنگ می‌ کند و به این ترتیب، اثر ضد احتقان خود را بر ملتحمه اعمال می‌کند.

موارد منع مصرف و احتیاط:

تداخل دارویی
در صورت جذب سیستمیک قابل ملاحظه فنیل افرین، مصرف همزمان آن با اپی نفرین یا دیگر داروهای مقلد سمپاتیک، گلیکوزیدهای قلبی، لوودوپا، گوانتیدین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) ، یا بیهوش کننده‌های عمومی (هالوتان) ممکن است خطر آریتمی، از جمله تاکیکاردی، ‌را افزایش دهد.
در صورت جذب سیستمیک قابل توجه فنیل افرین، مصرف همزمان آن با اکسی توسیک‌ها، دوکساپرام، مهار کننده‌های MAO، متیل دوپا، تری متافان و آلکالوئیدهای ارگوت، اثرات بالا برنده فشار خون آن را تشدید می‌ کند.
در صورت جذب سیستمیک قابل توجه فنیل افرین، مصرف همزمان آن با مهار کننده‌های آلفا ـ آدرنرژیک، داروهای کاهنده فشار خون (از جمله مدرها) ، ممکن است اثرات پایین آورنده فشار خون این داروها را کاهش دهد.
در صورت جذب سیستمیک قابل توجه این دارو‌، مصرف همزمان با هورمونهای تیروئید ممکن است اثرات هر دو دارو را افزایش دهد. در صورت جذب سیستمیک قابل ملاحظه این دارو، مصرف همزمان آن با نیتراتها ممکن است اثر ضد آنژین این داروها را کاهش دهد.
پاسخ گشاد کننده مردمک چشم به فنیل افرین با مصرف همزمان این دارو با لوودوپا کاهش و با داروهای ضد موسکارینی سیکلوپلژیک مانند آتروپین، افزایش می‌ یابد.

تداخل دارویی:

اثر بر آزمایشهای تشخیصی
فنیل افرین ممکن است فشار داخل چشم را در چشمهای سالم یا در گلوکوم با زاویه باز کاهش دهد. همچنین، این دارو ممکن است سبب شود که تونومتری به طور کاذب، طبیعی خوانده شود.

مکانیسم اثر:

فارماکوکینتیک

جذب: حداکثر اثر میدریاتیک، ۹۰-۱۰ دقیقه بعد از مصرف محلول ۱۰ درصد حاصل می‌شود. گشادی مردمک چشم بعد از مصرف محلول ۱۰درصد آن طی ۷-۳ ساعت از بین می‌ رود.

موارد منع مصرف و احتیاط

موارد منع مصرف: حساسیت به دارو، زیادی فشار خون یا تاکیکاردی بطنی، گلوکوم زاویه بسته، افرادی که از لنزهای تماسی نرم استفاده می‌ کنند، پانکراتیت حاد یا هپاتیت، زیرا ممکن است باعث ایسکمی پانکراس یا کبد شود.

موارد احتیاط: بیماران سالخورده یا ناتوان، پر کاری تیروئید، بیماری قلبی، دیابت نوع ۱، آترواسکلروز شدید، بچه‌های کم وزن، طی ۲۱ روز از مصرف داروهای MAOI.

اشکال دارویی:
Drop: 5%

اطلاعات دیگر:

طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آگونیست آلفا- آدرنرژیک.

طبقه‌بندی درمانی: تنگ کننده عروق.

طبقه‌بندی
مصرف در بارداری:
رده C

ملاحظات اختصاصی
علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی آدرنرژیکها، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌ شود:
۱- برای جلوگیری از جذب سیستمیک دارو، باید هنگام مصرف فنیل افرین و ۲-۱ دقیقه بعد از آن، انگشت را بر روی کیسه اشکی فشار داد.
۲- قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوا یا نور شدید ممکن است موجب اکسیداسیون و تغییر رنگ دارو شود. در صورت قهوه‌ای شدن رنگ محلول یا وجود رسوب در آن، ‌باید از مصرف آن خودداری کرد.

نکات قابل توصیه به بیمار
۱- قبل از مصرف دارو دستها را خوب بشویید. هنگام مصرف دارو و ۲-۱ دقیقه بعد از آن ، ‌انگشت خود را بر روی کیسه اشکی فشار دهید تا از جذب سیستمیک دارو جلوگیری شود.
۲- برای جلوگیری از آلوده شدن دارو، ‌نوک قطره چکان را با هیچ سطحی تماس ندهید.
۳- بعد از مصرف دارو، مردمکهای چشم به طور غیر طبیعی بزرگ خواهند شد. برای محافظت چشمها از آفتاب یا سایر انواع نور، از عینک آفتابی استفاده نمایید. اگر اثر دارو ۱۲ ساعت یا بیشتر طول کشید ، به پزشک اطلاع دهید.

مصرف در سالمندان: اثرات این دارو در بیماران سالخورده ممکن است تشدید شود. به نظر می‌ رسد مصرف فنیل افرین در بیماران بزرگتر از ۵۰ سال، پاسخ عضله گشاد کننده مردمک را تغییر می‌ دهد، به طوری که ممکن است روز بعد از مصرف دارو در این بیماران میوز واجهشی بروز کند.

مصرف در کودکان: نوزادان و کودکان ممکن است نسبت به اثرات دارو حساس تر باشند. به دلیل خطر بروز افزایش شدید فشار خون ، باید فقط محلولهای چشمی ۵/۰ درصد یا کمتر در نوزادان کوچکتر از ۱ سال مصرف شود. مصرف محلول چشمی ۱۰ درصد در نوزادان منع شده است.

مصرف در شیردهی: ترشح فنیل افرین در شیر مشخص نیست. مصرف دارو در دوران شیردهی باید با احتیاط همراه باشد.

عوارض جانبی
چشم: تاری دید، سوزش و گزش گذرا به هنگام چکاندن دارو در چشم، افزایش حساسیت چشم به نور، مواج شدن عنبیه (iris floater) ، گلوکوم، میوز واجهشی.
علائم جذب سیستمیک: بی قراری، بی خوابی، اضطراب، عصبانیت، منگی، ضعف، سرگیجه، سردرد، برادیکاردی، تاکیکاردی، افزایش فشار خون ، طپش قلب، درد آنژینی.

توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط یا آریتمی قلبی، باید مصرف دارو قطع شود.

مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی (در صورت جذب سیستمیک قابل توجه دارو) :‌ طپش قلب، پارستزی، استفراغ، آریتمی قلبی، افزایش فشار خون.

درمان: شامل قطع مصرف دارو و اقدامات علامتی و حمایتی می‌ شود. علائم حیاتی بیمار باید به دقت پیگیری شود. آتروپین برای مسدود ساختن برادیکاردی رفلکسی، فنتول آمین برای درمان زیادی بیش از حد فشار خون، و پروپرانولول برای درمان آریتمی قلبی، یا لوودوپا برای کاهش گشادی بیش از حد مردمک چشم، در صورت لزوم، به کار می‌ رود.

وضعیت دارو
Rx
دسترسی با نسخه
۰
جدول قانون مواد کنترل شده توسط قانون مواد کنترل شده کنترل نمی‌شود
جدول قانون مواد کنترل شده
کنترل نشده

شامل قانون مواد کنترل شده نیست

جدول ۱

احتمال سوءمصرف بالا. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا مجوز ندارد. برای بازبینی پزشکی کمبود مدارک سلامتی دارد.

جدول ۲

احتمال سوءمصرف بالا .برای استفاده در کاربرد پزشکی از آمریکا مجوز محدود دارد.سوءمصرف احتمال عوارض شدید فیزیولوژیک و وابستگی دارد.

جدول ۳

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۱و۲. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی کم و یا متوسط فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۱و۲ ایجاد کند.

جدول ۴

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۳. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۳ ایجاد کند.

جدول ۵

احتمال سوءمصرف کم نسبت به جدول ۴. درحال حاضر برای کاربرد درمانی در آمریکا پذیرفته شده است . سوءمصرف ممکن است وابستگی محدود فیزیکی یا فیزیولوژیک نسبت به جدول ۴ ایجاد کند.

تولید‌کنندگان
کلاس دارو
دارو‌های مرتبط