کاربردهای درمانی نوروفیدبک

کاربردهای درمانی نوروفیدبک

کاربردهای درمانی نوروفیدبک admin

( لازم به ذکر است درمان شدن نوروفیدبک  مراجع نیاز به درست بودن پارامترهای مختلفی مانند مهارت تکنیسین یا مشاور، عملکرد درست دستگاه، اجرای درست پروتکل درمانی و رعایت سیر درمان است- درصدهای که در زیربیان شده با رعایت شرایط فوق بوده است)

لازم به ذکر است:

درستی بهبود اختلالات مختلف با انجام مقالات مختلف توسط مراکز علمی تائید شده است و پروتکلهای درمانی بر اساس پژوهشی های اکادمیک طراحی شده اند
بیش‌فعالی/كمبود توجه (AD/HD): بیش از هر زمان دیگری، برای درمان AD/HD از نوروفیدبك استفاده شده است.
85-80% کودکان مبتلا به AD/HD به وسیله نوروفیدبك بهبودی كامل می‌یابند.- این روش درمان توسط FDA به عنوان روش درمانی تائید شده است

اضطراب (Anxiety):

بسیاری از متخصصان، بكارگیری نوروفیدبک به منظور درمان اضطراب را یكی از عمده‌ترین موارد و زمینه‌های استفاده از نوروفیدبك می‌دانند. اكثر آن‌ها معتقدند اضطراب یكی از اولین مواردی بود كه به نوروفیدبک پاسخ داد. نتایج پژوهشی نشان می‌دهد كه در حدود 90-80% از بیماران اضطرابی با این روش بهبود یافته‌اند.- (درمان بسیاری از اختلالت مانند اضطراب یا افسردگی اگر با مشاوره درمانی توام باشد نتیجه بسیار بهتری خواهد داشت)

ناتوانی یادگیری (Learning Disability)، این اختلالات در سنین دبستان شایع هستند.

در درمان این اختلالات، نوروفیدبك تحول بزرگی ایجاد كرده است. در این مورد نوروفیدبك به تنهایی پاسخگوست و نیازی به درمان مكمل ندارد. معمولاً با كامل كردن یك دوره درمانی بهبودی ثابتی حاصل می‌شود.

اختلالات خواب:

اولین تغییراتی كه مراجعین عموماً بعد از شروع درمان با نوروفیدبک مشاهده می‌كنند، تغییر و تنظیم خوابشان است.

بنابراین می‌توان از نوروفیدبك در درمان اختلالات خواب نیز استفاده كرد.
صرع (تشنج): در انواع صرع و در مواردی كه داروها مؤثر نبوده‌اند و بیماری بسیار مزمن و غیرقابل كنترل بوده است نوروفیدبك در درمان 70 تا 90% بیماران موفق بوده است.

( اجرای پروتکلهای درمان صرع تنها باید زیر نظر پزشک باشد و روانشناسان حق مداخله در این زمینه را ندارند)

آسیب وسکته مغزی : نوروفیدبک سبب بهبود مشکلات ناشی از آسیب‌ و سکته مغزی می‌شود. از آن‌جمله می‌توان به بهبود در حافظه، سردرد، گیجی و حواس‌پرتی، سرگیجه، مشکلات تمرکزی، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی، اختلالات خواب، تحریك‌پذیری، مشكلات ادراك بینایی و دیسلكسی اشاره کرد.

دردهای مزمن و سردردهای میگرنی:

درمانگران و پزشكانی كه از نوروفیدبك برای درمان دردهای مزمن و سردردهای میگرنی استفاده كرده‌اند، اعلام كردند كه وقوع و شدت حملات میگرن در اكثر موارد با استفاده از این روش كاهش می‌یابد و حتی از بین می‌رود.

افسردگی: در مورد بیماران مبتلا به افسردگی در اغلب موارد بهبوددهنده بوده است( درمان افسردگی با نوروفیدبک باید همراه با مشاوره باشد- عملا افرادی با با ای روش درمان میشوند که افسردگی شدید نداشته باشند ( افسردگی شدید بتدا باید با دارو یا مشاوره کنترل شود )

سوءمصرف مواد: مطالعات نشان داده است كه در مقایسه با درمان‌های موجود برای ترك اعتیاد، درمان با نوروفیدبك از بسیاری از روش‌های دیگر موفق‌تر بوده است. علاوه براین، درمان با این روش وسوسه و ولع فرد را كاهش می‌دهد و در درازمدت احتمال عود و بازگشت را پایین می‌آورد.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.