محل ایجاد فکرهای جدید در مغز کجاست؟

با خواندن این مقاله خواهیم فهمید که مغز جایگاه تفکر است و اگاهی و آنچه که درباب روح و اینکه روح برای ما تصمیم میگیرد خیالی و توهمی بیش نیست.

بیگ بنگ:

جایگاه تفکر ، زمانی که یک شخصیت کارتونی راهکار یا فکری جدید به ذهنش می‌رسد، لامپی درخشان بالای سرش ظاهر می‌شود که نمادی از تولد لحظه‌ای فکر یا ایده‌ای جدید در مغز است. عصب‌شناسان دانشگاه کارنگی ملون توانسته‌اند همان لحظه‌ای که در کارتون‌ها بالای سر افراد چراغی روشن می‌شود را به ثبت برسانند.

براساس گزارش پاپ ساینس به نقل از همشهری جایگاه تفکر ، این دانشمندان به تازگی موفق شده‌اند از لحظه تولد یک ایده یا فکر جدید در مغز انسان عکسبرداری کنند. دانشمندان به ۱۶ داوطلب حاضر در این پژوهش مطالبی درباره غذا و زیستگاه هشت حیوان منقرض شده آموزش دادند درحالی‌که مغز داوطلبان در حین فراگیری این مطالب توسط دستگاه FMRI مورد بررسی قرار داشت و از آن عکسبرداری می‌شد.

زمانی که نتایج این عکسبرداری‌ها توسط نرم‌افزاری کامپیوتری تجزیه و تحلیل شد، محققان دریافتند منطقه‌ای مشابه از مغز هریک از داوطلبان در زمان یادگیری یک مطلب جدید روشن شده‌ است اما اطلاعات جدید درباره هریک از حیوانات منطقه‌ای مخصوص به خود را در مغز افراد اشغال کرده‌ بود و هریک از داوطلبان از نشانه فعالیت مغزی منحصر به فردی برخوردار بودند.

برای مثال

زمانی که داوطلبان دریافتند یکی از حیوانات منقرض شده گوشتخوار نبوده و بیشتر میوه مصرف می‌کرده‌اند، اطلاعات مربوط به آن را در چند منطقه مجزا از مغز از جمله در بخش شکنج پیشانی تحتانی مغز به همراه چند بخش دیگر ذخیره کردند. این به آن معنی است که اطلاعات جدید در مناطقی مشابه از مغز تمامی افراد فراگیرنده آن کدگذاری می‌شوند و این نشان از سیستم ذخیره‌سازی جهانی منحصر‌به فرد مغز دارد.

محققان همچنین دریافتند جایگاه تفکر  هر بسته اطلاعالتی از نشان فعال‌سازی منحصر‌به فردی برخوردار است، به این شکل نرم‌افزار کامپیوتری با شناسایی این نشانه‌ها می‌ توانست تعیین کند که فرد درحال فکر کردن به کدام یک از حیواناتی است که درباره آنها اطلاعات جدید به دست آورده‌ است.

مطالعاتی اینچنینی می‌تواند در درک بهتر روند پردازش و ذخیره‌سازی اطلاعات در مغز انسان موثر واقع شود. همچنین با استفاده از این اطلاعات دانشمندان می‌توانند زوایای تاریک بیماری‌های ناشی از فراموشی از قبیل آلزایمر را آشکارتر ساخته و حقایق بیشتری درباره آنها کشف کنند.

در وب سایت بهزیستن شما می توانید برای اطلاع از انواع رژِیم ها به وبلاگ وبسایت هم مراجعه نمایید.

منبع: bigbang

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *